4 Mart 2015 Çarşamba

Seçim Kampanyanız İçin Stratejik Fikirler

Milletvekili seçimleri yaklaşıyor ve aday adayları ortaya çıkmaya başladı. Önce parti yönetimleri ardından halkın karşısına çıkacak adaylar ile farklı kampanyalara tanık olacağız. Benim de bu eksende siyasetçilere ve gelecekte bu yolda devam edeceklere tavsiyelerim olacak.


Birçok seçimde olduğu gibi eminim bu seçimde de olumsuz kampanyalara, bölücü söylemlere, ayrıştırmalara ve çaktırmadan yanıltıcı, algıları yönetmeye yönelik beyanlara tanık olacağız. 'Siyasi entrika' diyebileceğimiz birçok duruma tanık oldum çeşitli kampanyalar vesilesi ile. Geçmiş siyasi kampanyalardan birçok dersler çıkardım elbette. Siyasetçilerin de çıkarması gerektiğini düşünüyorum.

Hızlıca giriş yapmak gerekirse;

En çok bilinen yanlışı yapmaktan vazgeçin, güç gösterisi yapmayın! Şunu unutmayın; insanları yanlış yönlendirmek ve onları kullanmak uzun vadede sizi sıkıntıya sokacaktır. Güvenilir ilişkiler kurmak, becerileriniz geliştirmek ve insanlara değer göstermek için zamanınızı harcarsanız haklı bir başarı sizinle olacaktır. Bunun için yerli ve yabancı siyasetçileri örnek alabilirsiniz. Belli hedefler koyun, seçmenlerinizle temas kurun, onları etkileyin ve emelinize ulaşmak için harekete geçin. Kısaca bir kampanya planı oluşturun.

Amacınız belli; seçimleri kazanmak. Bu hedefe kitlenmelisiniz. Seçimlere tahmini katılımı hesaplayın, kazanmak için ne kadar oy gerekeceğini çıkarın, bu oyları toplamak için yapılacak aktiviteleri en ince detayına kadar belirleyin: Seçim bölgenizde ne kadar gönüllüye ihtiyacınız var, ne kadar kaynağa ihtiyacınız var, kaç kapı çalınmalı gibi... Meziyetlerinizin oy verenler tarafından çok iyi bilindiğini düşünerek bunları yapmamayı da tercih edebilir ve böylesi ince hesaplar yapma gereği de duymayabilirsiniz. Dolayısı ile de stratejik bir kampanya ihtiyacı hissetmezsiniz ama ne yazık ki işler böyle yürümüyor. Başarı ancak neyi başarmak istediğini belirleyip, hedefe ulaşmak için bir yol haritası belirlemekle yakalanır.

Kampanya planınızda ilk adımınız hedefinizi belirlemek olsun. Hedefleriniz (politikanın doğası gereği) güncellenebilir olmalı. Seçim kampanyanız bölgenizin esaslarına, partinizin politikalarına, finansal gücünüze uygun bir biçimde şekillenmelidir. Seçim gününe kadar aylık takvim hazırlamanızda fayda var. Sonrasında sondan başa doğru takvimi çalışmanızda fayda var. Kampanyanız için belirlediğiniz iletişim modeli kampanyanızın kalbidir. Elbette bu noktada partinizin kampanya kurgusu dahilinde kişisel konumlandırmanızı yapmanız gerektiğini kastediyorum.

Seçimler ve adaylar denildiğinde akla gelen bir diğer nokta elbette münazara hazırlıkları ve vatandaşa hitap çalışmaları. Bu konularda yeterli olmadığınızı düşünüyor veya çok kabiliyetli olduğunuz fikrine sahip olabilirsiniz. Her ikisi için de önerim kesinlikle profesyonel destek alın. Doğru bildiğiniz çok yanlış var.

Seçim bölgenizde atacağınız adımları nasıl belirleyeceksiniz?

Kampanyanız için bir güç haritası oluşturun. Oranın önde gelenlerini öncelikle belirleyin. Bu fikir insanları olabilir, dernek başkanları olabilir, gençlik liderleri olabilir. Kimler olduğunun ayrıntılı listesini çıkarın. Geçen seçimlerde kimleri destekledi, ne iş yapıyor, hassasiyetleri neler vb. sorular hazırlayın ve her birisi için özgeçmiş planı hazırlayın. Söz konusu insanları etkileyen insanları tespit edin. Sonrasında her birisi için sizinle olan ilişkilerine göre renk verin. Yeşil, sarı, kırmızı... İkna etmeniz gereken kişileri ve onları dolaylı olarak ikna edebilecekleri bu çerçevede çözümleme yoluna gidin mutlaka. Faydasını göreceksiniz mutlaka. Onlara neler verebileceğinizi belirleyin; maddi yardım, oluşumlarına ayni yardım vb. Vaktinizi boşa harcayan ya da önemsiz vaatlerden kaçının.

Seçim bölgenizde daha önce hedefi yakalamış olanların çalışmalarını gözden geçirin; onların nasıl kazandıkları sorusunun cevabı size kampanyanızda iyi fikirler verecektir. Kendi başınıza yapabileceklerinizi ve ekibinizin yapabileceklerini iyi belirleyin. Bu konuda kimlerin neler yapacağı en ince ayrıntısına kadar belli olmalıdır. Kendiniz için kampanya planınızda beceri-gelişim planı da hazırlamayı unutmayın. Az önce bahsettiğim halka hitap çalışmaları gibi...

Siyasetin basit bir kuralıdır; oy verenler isminizi anımsamadan önce isminizi en az yedi defa duymalıdır. (Gazete-radyo-televizyon-internet reklamları, açık hava iletişimi, çeşitli kampanya materyalleri vb.) Kampanyanızı etkili bir biçimde yürütmek istiyorsanız insanlara kendinizi çok iyi anlatmalısınız. Sabah namazı ile başlayan maratonun gece yarılarında kampanya ekibinizle yapacağınız hedef toplantıları ile son bulacağını bilmelisiniz. Unutmayın, rakipleriniz çalışıyor. Ve sizin onlardan daha az çalışmak ve daha çok oy toplamak gibi bir durumunuz söz konusu olmayacak.

Kampanyanızın en önemli ayaklarından birini ev toplantıları (ABD'deki deyişle "ev partileri") oluşturmalıdır. Bir destekçiniz kendi çevresinden 10-20 kişiyi bir evde toplamalı ve kampanya ekibinizden birinin ağzından veya sizin ağzınızdan niyetlerinizi duymalarını sağlamalı. Siz her an her yerde olamayacaksınız. Sizin olamadığınız yerlerde ekibinizden kimselerin mutlaka bunu yapması gerekiyor.

Özellikle büyük kentlerde kampanya yapan adaylara tavsiyem gençlere "parti" gibi parti vermeleridir. Orada gençleri eğlendirin, bunu yapmaktan tereddüt duymayın. Orada yapacağınız konuşmada 5 dakikayı geçmesin, aralarına katılın ve tanışın. Daha da önemlisi sizi daha iyi tanımalarına fırsat verin. Oy kazanmada sosyal ağların ve akran baskısının etkisini kullanın bu sayede.

Sosyal medyayı kullanın ama lütfen basın bülteni paylaşır gibi paylaşımlarda bulunmayın. Sokaklarda ne iseniz ve seçmenleriniz ne ise sosyal medyada da durum o. Sosyal medyanın bir iletişim aracı olduğu bilinciyle hareket edin. Doğallıktan uzak yöntemler izlemeye kalkmayın. Mesela takipçi satın almak gibi bir şey asla yapmayın! İnsanlar aptal değiller, özellikle sosyal medyayı çok iyi kullanan gençler veya rakipleriniz tarafından bu durumlar kullanılabilir ve seçim kampanyanıza "sahtekar" bir etiket vurulmasına sebep olabilirsiniz.

Kampanya ekibiniz olması gerektiğinden bahsettim ama bunun içinde kimler olmalı sıra ona geldi. Ben aslında buna Kampanya Kabinesi diyorum ve aslında bu insanlar sizin bakanlarınız. Elbette bu insanlarda kendilerine bağlı organizasyon oluşturmak ve yönetmekle mükellefler.

Kampanya Koordinatörü
Basınla İlişkiler Sorumlusu
STK ve Halkla İlişkiler Sorumlusu
Parti İçi İletişim Sorumlusu
Projeler Sorumlusu
Dijital İletişim Sorumlusu
Tasarım, Yazılım ve Website Sorumlusu
Kameraman ve Fotoğrafçı
Mahalle Sorumluları
Gençlik ve Kadın Kolları Başkanları

Bütün bu çalışmalar, ekipler ve daha fazlası için profesyonel destek almanız gerektiğini unutmayın. Siyaset uzun soluklu ve ilkeli bir çalışma gerektirir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Twitter