9 Mayıs 2014 Cuma

GREAT Yaratıcılık Festivali: Tasarım, Moda, Tekstil, Mimarlık, Lüks, Teknoloji, İnovasyon, Eğitim, Sağlık

 GREAT Festival of Creativity
GREAT Festival of Creativity, 20-22 Mayıs 2014, İstanbul

Birleşik Krallık hükümetinin tanıtım hamlesi GREAT kampanyasından; Başkonsolos Leigh Turner'ın yemek davetinde bizimle paylaştıklarını, gözlemlerimi GREAT in Turkey, Dijital Diplomasi ve İlk Dijital Diplomat yazımda daha önce sizinle paylaşmıştım.

Bugün Başkonsolos Turner'ın davetlisi olarak öğlen yemeğinde bir araya geldik. Dünyada ilk kez 20-22 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek, GREAT kampanyası çerçevesinde tasarlanan "GREAT Yaratıcılık Festivali" hakkında bizimle bilgiler paylaştı. Başkonsolos kesinlikle şahane bir insan, belirtmeden geçemeyeceğim. Bir önceki yemeğimizde kendisinin Türkçesi henüz başlangıç düzeyindeydi, bugün Türkçe olarak Türkiye seyahat deneyimlerini, roman çalışmalarını dinledik. İngiltere ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilere dair sohbet ettik. Son derece sıcakkanlı bir insan kendisi, mutlaka tanımalısınız.
#GREATFestival yaratıcılığın ön planda olduğu moda, tekstil, tasarım, mimarlık, lüks, teknoloji ve inovasyon, yiyecek ve içecek, eğitim ve sağlık gibi sektörlerde Birleşik Krallık'ın en girişimci, en ilham verici, en etkileyici projelerini ve alanlarında dünyaca ünlü isimlerini İstanbul The Seed'de bir araya getirecek.

Festival süresince panel ve oturumlarda dünyaca ünlü konukları izleme fırsatı sunuluyor. Bunun yanında festival bünyesinde gerçekleştirilecek sergi ile de farklı sektörlerdeki yaratıcı ve ilham verici çalışmaları görme ve deneyimleme olanağı da sunulacak. Böylesi kapsamlı bir festivalin ilk Türkiye'de düzenleniyor olması da Birleşik Krallık'ın Türkiye'ye olan ilgisini göstermesi adına önemli elbette. İstanbul'un ardından 2014 yılında Hong-Kong ve 2015 yılında Şangay'da gerçekleştirilecek.
GREAT Yaratıcılık Festivali'ne konuk olacak isimler arasında ünlü İngiliz modacı Mary Katrantzou, Moda Tasarımcısı Suzanne Lee,Miller Harris Kurucusu Lyn Harris, Agent Provacateur Parfümleri Yaratıcısı Azzi Glasser, PwC Dijital Dönüşüm Grubu Başkanı Phil Stokes, BBC Küresel CEO'su Tim Davie, BBC Doğal Tarihler Bölümü Kreatif Direktörü Mike Gunton, Victoria ve Albert Müzesi Direktörü Tortie Horae, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, İngiltere Bilim Müzesi Dış İlişkiler Direktörü Roger Highfield,  Land Rover Tasarım Stüdyo Şefi Joanne Slater, Türkiye'den değerli bir arkadaşım mesleğinde en iyilerinden biri Leyla Arsan da var. Adını burada anamadığım çok sayıda konuşmacı daha var elbet.

Mary Katrantzou, SS14 (Dan Sims, Backstage, BFC)


Festival Programı kapsamında;
"Lüks Yaşam Ekonomisi"
"Geleceğin Kumaşları"
"Ticari Koku Alma: Parfumde Başarı"
"Dijital Çağ için İş Stratejileri"
"Online Lüks Mağazacılığın Sırları"
"BBC EARTH: Doğayı Düşünmek"
"Kişiye Özel Üretim"
"Tasarımın Merkezinde"
"Yaratıcı Düşünce Liderlik Raporu"
"Dijital Çağda Liderlik"
"Lüks Ayakkabı Ustalık Kursu"
"Sağlık Sektörünün Sağlığı: Ustalık Kursu"
"Küresel Tasarım Zirvesi: Kamu Alanında Tasarım" ( Benim en çok ilgimi çeken başlıklardan biridir.)
"Küresel Tasarım Zirvesi: Geleceğin Şehirleri" (En çok ilgimi çeken diğer başlık.)
"Küresel Tasarım Zirvesi: Dünyayı Sarsacak Beş Fikir"
"Yapay Pankreas"
"İngiltere'deki Kreatif Ekonominin Ortaya Çıkmasında Yüksek Öğrenimin Rolü"
"Londra: Erkek Giyimin Merkezi"
"Yemek Sanatı"

Detector room, Collider exhibition. Credit Nick Rochowski for Science Museum

Great Festival

Luxury Main Image

Morph Folding Wheel

Morph Folding Wheel

Priestmangoode World View Capsule Space

Luxury Handcraft
Bunlar yazabildiklerim. Festival hakkında en kapsamlı bilgiler burada.

Başkonsolos Leigh Turner aynı zamanda iyi de fotoğraf çekiyor. :) Onun kamerasından bir fotoğraf aşağıdaki de. Yanımda İngiltere Başkonsolosluğu Medya ve Dijital İletişim Uzmanı Özge Türkmenoğlu ve İngiltere Başkonsolosluğu Ekonomi ve Refah Bölümü Uzmanı Hande Yedidal.
Yemekler nasıldı derseniz; tek kelime nefisti! :)Yine yemekte değerli arkadaşım, İngiltere Başkonsolosluğu Basın ve Halkla İlişkiler Bölüm Başkanı Aslı Tekinay ile de buluştuk. En kısa zamanda ofisimize ziyarete gelecek. :)

Yemeğin ardından hep birlikte çekildiğimiz fotoğraf:
Yemek sonrası Alphan Manas, Aslı Tekinay ve Ogilvy Türkiye Ajans Başkanı Emine Çubukçu ile de siyaset, sosyal gündem, yerel seçimler derken neşesi bol bir sohbet oldu. Şehirler ve ekonomilerine söz geldiğinde Alphan Bey'in Paris ekseninde söylediği  "Romantizmin katma değeri yoktur." sözünü günün sözü ilan ediyorum. ;)

Son olarak tavsiyem festivali ka-çır-ma-yın!
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Twitter