9 Ocak 2011 Pazar

Kemal Kılıçdaroğlu Seçimlerde Aday Olabilecek mi?

6 Kasım tarihinde başlayan İAÜ TAM olarak düzenlediğimiz Siyaset Akademisi 2 programımızda her hafta bir konuda farklı konuşmacıları konuk ediyoruz.
8. haftanın konusu ise "Halk, Hukuk ve Demokrasi" idi. Konuklarımız; CHP Kırklareli Milletvekili Turgut DİBEK, Has Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Çağrı ERHAN, AK Parti İstanbul Milletvekili Feyzullah KIYIKLIK ve ARI Hareketi Başkanı Ural AKÜZÜM'dü.
Akademinin ikinci dersinde sunumunu yapan Prof. Dr. Çağrı ERHAN, AK Parti'nin son halk oylamasına ilişkin görüşlerini belirtirken kendisinin de şartlı evet verenlerden olduğunu belirterek eleştirilerini de dile getirdi. Tam da bu noktada bir soru sorarak, "AK Parti neden geçiçi maddeleri kaldırmadı?" diye bir soru sordu.
Çağrı Bey'in bu noktada bir iddiası vardı; Anayasa'nın geçici 16. maddesine göre CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU'nun ilk seçimlerde ve hatta önümüzdeki 4 yıl boyunca aday olamama ve oy kullanamama ihtimali var.
İlk duyduğumda beni de şaşırtan ve detaylarını dinledikçe anlamaya çalıştığım bir durum. Biliyorsunuz Kemal Bey son halk oylamasında oy kullanamamıştı. Ve bu durum ile ilişikle Anayasa'nın Geçici 16. maddesi birileri tarafından 367 tartışmalarına benzer bir tartışmaya yol açabilecek şekilde gündemi meşgul edebilirdi.
Peki o Anayasa'nın Geçici 16. maddesi ne diyor;
GEÇİCİ MADDE 16- Anayasanın halkoylamasına ilişkin oy verme kütüğünde ve sandık listesinde kaydı ve oy kullanma yeterliği bulunduğu halde hukukî veya fiilî herhangi bir mazereti olmaksızın halkoylamasına katılmayanlar, Anayasanın halkoylamasını takip eden beş yıl içinde yapılacak genel ve ara seçimleri ile mahallî seçimlere ve diğer halkoylamalarına katılamazlar, seçimlerde aday olamazlar.
Akademinin son dersinde hukukçu kimliği ile Arı Hareketi Başkanı Ural AKÜZÜM'e sorduğumda ise bu durumu maddenin yoruma açık olduğunu ve böylesi bir durumla ilgili kararı YSK'nın vereceğini, belirleyici rol oynayacağını dile getirdi.
Kimi hukukçulara göre bu madde "sadece 12 Eylül referandumunu" ilgilendirirken, kimisi de "hayır efendim, bütün halk oylamaları için geçerlidir" diyor.
Şöyle bir kritik durum daha var benim aklıma gelen; malum aday adayları ortaya çıkmaya başladı! Ve onları da doğal olarak ilgilendiren bir madde bu. Eğer ki son halk oylamasında oy kullanmadılarsa (ki madde mazeret bildirmediyse diye şart koşuyor) şikayet edilmeleri ya da YSK'ca incelenmeleri halinde adaylıkları mümkün olmayacaktır.
Ekleme: Bir diğer ilgilendiren de BDP! Malum halk oylamasını boykot etmişlerdi.
Benim anladığım bu madde çok can yakacak!

3 yorum:

 1. Bence bu maddeyi yürürlüğe koyamazlar.. Kemal Kılıçdaroğlu ile alakası yok ama.. Referandumu BDPliler boykot etmişti eğer bu kanun yürürlüğe girerse bdpliler oy kullanamaz kullanamazlarsada huzursuzluk çıkarırlar (genelde yaptıkları gibi).. Bu sebepten dolayı bu maddeyi yürürlüğe koymaya cesaret edemezler diye düşünüyorum.

  Cem Demir

  YanıtlaSil
 2. Yorumun için teşekkürler Cem, kesinlikle doğru noktadan yakaladın! Bu madde BDP'ye de seçimlerde ciddi darbenin anlamını da taşıyor. Güneydoğu'da silmek gibi bir şey bu! Ve en az Kemal Bey kadar BDP'yi de ilgilendiren bir madde bu. Tam bir garabet olacak bu durum!

  YanıtlaSil
 3. bence madde gecici oldugundan dolayı kaldırılacaktır. Aksi takdirde bu bir krize neden olur...

  YanıtlaSil

Twitter