24 Kasım 2010 Çarşamba

Fikir Yoksulu CHP

İletişimde hata yapan kaybetmeye mahkumdur. Eğer bunu bir siyasi parti yaparsa ya da yapmaya devam ederse oy kaybetmesi de kaçınılmazdır. Hele ki rakipleriniz sizin hata yapmanıza gerek kalmadan stratejilerini oluşturmuş ve ona göre mücadelesini veriyorsa sizin yaptığınız hataların bedelinin ağır olması kaçınılmaz.
Bu sözlere yazıya başlamamın sebebi CHP PM üyesi Korkmaz Karaca! Geçtiğimiz gün Ahmet Hakan'ın konuğu olarak CNNTÜRK'de konuk olan Karaca'nın üslubu, karşısındakileri aşağılar şekilde konuşmaları, konuştuklarının da hamasetten öteye gitmediğini izleyenler görmüştür. Kılıçdaroğlu'nun gelişiyle birlikte "değişim" rüzgarlarını estireceği söylenen ve benim de belli noktalarda inandığım CHP'de PM üyesi bir isim, yanındaki konuşmacıya (Barış Yarkadaş), yine Fikri Sağlar'a telefonla bağlanan BDP Milletvekili Bengi Yıldız'a demediğini bırakmadı. İnsan haliyle düşünüyor bu tv programına hem de böylesine hassas bir konu (BDP-CHP ittifakı) gündemdeyken, kim izin verdi de Karaca çıktı kendini bilmez üslubu ile CHP imajını yerle bir etti!
CHP'ye çok yakın bir isimden aldığım bilgiye dayanarak söylüyorum, Korkmaz Karaca'nın bu programa çıkmasına Önder Sav izin vermiş! Evet yanlış duymadınız, Önder Sav. Partinin halkla ilişkiler ve tanıtımdan sorumlu genel başkan yardımcısı dururken Önder Sav'dan izin alıp katılmış Karaca. Ki Karaca'nın PM üyesi olmasında katkısı bulunan ismin de kim olduğunu söylemiş olmama gerek yok sanırım.
O gece yaşanan iletişim kazalarının haddi hesabı yoktu! Yetmedi bir de Gürsel Tekin katıldı canlı yayına. O da başladı PM üyesini azarlamaya. Yaptığı doğru olmasına doğru da yeri yanlıştı. Bu işlerin böyle olmayacağını en iyi bilenlerden biri olması gereken Tekin'in de böylesine bir hata yapıp, gaza gelerek canlı yayına bağlanması CHP'nin iletişim yönetimi adına durumunun vahim olduğunu, belli bir strateji ekseninde hareket etmediklerinin de adeta ispatı.
Wikinomics kitabının yazarı Don Tapscott, "Hükümetlerin ve sistemlerin de mobil internete göre dönüşmesi gerekir. Temel değişiklik kurumsal değil, medeniyet değişimi. Network çağına girildi. Dünyayı yeniden sanayileştirmek gerekir."
Bilgi ekonomisinin giderek güç kazandığı, strtejilerin her anlamda bu yeni ekonomik modele göre düzenlendiği ve pozisyonların alındığı bu zamanda CHP'nin hala iletişim stratejilerini tartışmamız bile durumun vahametini gösteriyor. CHP değişecek mi? Buna inanıyorum ama bu sorudan daha önemli olan bir gerçek "zamanında" gerçekleşecek mi bu!
CHP'nin değişmeyeceğine inanmakla AK Parti için "bunlar Milli Görüşçü, değişmezler" demek arasında hiçbir fark yok! CHP'de elbet değişecek ama bunu partide büyük bir devrim yapmadan beklemek mümkün değil. Klasik iletişim yöntemleriyle, bilgisiz fikir sahibi olan PM üyeleriyle, hep "ben" kaygısıyla kendisini liderinden ve partisinden öne tutan şovmen yöneticileriyle, kafa karıştıran ikircikli durumlar ile, belli bir ideolojinin ekseninde bu çağda hala değişime kapalı tutarak kendilerini "koruyucu" konumuna taşımalarıyla CHP'nin iktidar olma şansı az ile yok arasındadır.
CHP önce "fikir yoksulluğundan" kurtulmalı! Bunu sağlamak için eskileri gönderip yenileri bünyesine katmalı! Geçmişte haksız yere partiden ihraç ettikleriyle yeniden, bütün korkularından sıyrılıp barışmalı, kapılarını onlara açmalı! Politika üreten, "bilgi dayanışması" kültürünü içselleştirmeli. CHP artık bir siyasi parti olmaktan öte siyasetçi yetiştirme merkezi de olmalı. Gençlerden gerçek manasıyla faydalanmalı. Fayda amacı gütmekten de öte onları "anlamalı". Muhalefet etmek ne demek bir defa bunu öğrenmeli. Bir senfoni orkestrası ahenginde hareket etmenin estetiğini ve başarısını yakalayabilmeli CHP!
Yoksa yıllarca "ne olacak bu memleketin hali" diyenlerin, "ne olacak bu CHP'nin hali" deyip, "CHP'yi kurtarma" planlarını her gün dinlemeye devam ederiz...
Anket Sonuçları
Başbakan Edoğan'ın dün ki kapalı grup toplantısında açıkladığı bir anketi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Buna göre bugün seçim olsa; AK Parti'nin oyu yüzde 46.8, CHP yüzde 25, MHP yüzde 12.7, SP yüzde 2, DP yüzde 2, Has Parti 0.7, BBP yüzde 1, BDP ise yüzde 6.
Bu oranlarda gösteriyor ki mevcut hali ile yenileşmenin CHP'ye pek faydası olmamış. Has Parti'yi dikkatle izliyorum. Daha bir ay bile olmadan kurulalı yüzde 1 civarı oy oranını yakalaması, başarılı çalışmaları ve kendilerini iyi konumlandırmaları halinde daha da yukarı çıkacaktır.
Seçimlere 7 ay kala kulisler hareketlendi. Özellikle AK Parti'de kadroların % 60 oranında değişeceği söylentileri şimdiden o cephede hareketliliği de beraberinde getirdi. AK Parti seçimlere hazırlanırken CHP'nin hala kurultayı yapsak mı yapmasak mı modundan kurtulup bir an önce seçim çalışmalarına başlaması gerekiyor. Yoksa sonrası için çok geç olabilir.
Öğretmenler Günü
Öğretmenler Günü, okul aile birliklerinin, öğrencilerin "öğretmenlerine" hediye aldıkları sıradan bir gün olmaktan çıkmalı artık. Mutsuz ve umutsuz olan öğretmenlerimize, öğretmen adaylarımıza daha iyi şartlarda eğitim verme imkanlarının verildiği, "öğretmekten" başka bir şey düşünemediği günlere de kavuşacağız inşallah. Bütün öğretmenlerimizin gününü kutlarım. Umutsuzluğa kapılmadan gelecek nesilleri yetiştiren o akıllara sağlık diler, ellerinden öperim.

1 yorum:

  1. "bunu partide büyük bir devrim yapmadan beklemek mümkün değil"

    bu noktada evet katılıyorum, fakat bir devrim için o devrimin dinamiklerini çok iyi bir şekilde yakalayabilecek bir grup insan gerekir... Bir adamla olmaz, bir adam belki bu niyetle strateji belirler ve yanına bunu uygulamaya koyacak ekip arkadaşları seçer, peki CHP için bu yolu çizecek adamlar kim? Problemin kaynağı Türkiye'de isteyenin, istediği yere ulaşamaması, belirlenen düzen dışına çıkılamaması... Tarihte düzen dışına çıkıp kendi yolunu çizmek isteyen siyasilerin, eğitmenlerin, toplum bilimcilerin akıbetine dair pek çok örnek mevcut... Evet CHP siyasetçiler yetiştirmeli, evet CHP iletişim konusunda çizdiği başarısız tabloyu bir an önce yok etmeli, hepsi belki de CHP adına en doğru tespitler, fakat problem bunları yapacak olanlar kim ve yapmak isteseler acaba düzen buna imkan sağlayacak mı?

    YanıtlaSil

Twitter