8 Ocak 2013 Salı

Erdemli Güç İdeali -1

Bugün blogumda sadece bir tanıma yer vereceğim; sonraki yazımda da bu tanım üzerinde düşüncelerimi yazacağım. Sizlerden de eğer düşüncelerini paylaşacak olursa memnuniyetle katkılarınıza yer veririm.

Yazıya konu tanım Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün iki ayrı mülakatında denk geldiğim "Erdemli Güç" hakkında. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün tanımına geçmeden önce Türkiye için öngördüğü "küresel güç" tanımlamasını da hatırlatmak istiyorum:


"Önemli olan “küresel güç” olmak değildir. Önemli olan bir ülkenin kendi standartlarını çıkarabileceği en üst seviyeye kadar çıkarması ve devletin vatandaşlarına refah ve mutluluk verebilmesidir. Standartlar derken kastettiğim de demokrasi ve insan hakları standartlarıdır. Türkiye’nin nihai amacı budur. Standartlarınızı yükselttiğinizde ekonominiz çok daha güçlenir ve gerçek bir yumuşak güç olursunuz.
Bütün bu bilgi birikimini oluşturmaya, standartlarınızı yükseltmeye ve gerçekleştirmeye başladığınızda, diğer ülkeler de sizi dikkatle takip etmeye başlarlar; onlar için bir ilham kaynağı olursunuz. Ve bu aşamaya geldiğinizde, önemli olan sert gücünüz ile yumuşak gücünüzü bir araya getirebilmek ve erdemli bir güç olabilmektir – en yakınlarınız, bölgeniz ve bütün bir dünya için."

Foreign Affairs dergisi sorumlu editörü Jonathan Tepperman'a verdiği mülakatta, Cumhurbaşkanı Gül "erdemli güç" tanımına da açıklık getiriyor:
"Erdemli bir güç, hiçbir şart altında hırslı ve yayılmacı olmayan güçtür. Tam tersine, yeryüzündeki tüm insanların çıkarlarını ve haklarını korumayı öncelik edinen ve bu doğrultuda karşılık beklemeksizin ihtiyacı olanlara yardım elini uzatan bir güçtür. Erdemli güç dediğimde kast ettiğim, neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilen ve doğru olanın tarafında sağlam duracak kadar güçlü bir güçtür."
Cumhurbaşkanı Gül'ün Türkiye için ortaya koyduğu bu iki makul ideal tanımlaması üzerinde düşünelim. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Twitter