10 Aralık 2012 Pazartesi

ÜMİT BOYNER: Politika Yapmakla İlgilenmiyorum

Bugün gazeteleri incelerken Yeni Şafak gazetesinin aşağıda gördüğünüz manşeti ile karşılaştım.
Manşete konu yaklaşan yerel seçimler ve CHP'nin olası İstanbul adayları. Haber içeriğinde CHP'nin yaptırdığı anketlerden birinci sırada çıkan ismin Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül olduğu ama kendisinin de bazı ilçelerde (hali hazırda CHP'nin en güçlü olduğu ilçeler oluyor) aday belirleme yetkisi istediği için görüşmelerin kesintiye uğradığı ifade ediliyor. 


Sarıgül, ismi her daim gündemde olan ve CHP içinde hem çekingenlikler yaratan hem de 'olsa iyi olur' dedirten bir siyasetçi. Açıkçası kendisini uzun yıllardan beri tanıdığım için, siyaset yapma biçimi ve ekibini organize etme-yönlendirme metodlarını bildiğim için hali hazırda adresinin İstanbul olduğunu düşünüyorum. Bunun için de iki ihtimali var söz konusu olan: Ya CHP'den aday gösterilmesi sağlanacak ( Ağabeyleri yapıyor bu görüşmeleri. Onlar kim diye sorarsanız dilinden düşürmediği iki üç isim var. TDH kuruluşunu geri çekmesine de onlar sebeptir kanımca. ) ya da ölüyü diriltip (TDH partileşecek) onun adayı olarak İstanbul'u almak için çalışacak. Onun için de kararının AK Parti'nin adayının kim olduğuna bakacak. Sarıgül'ün yolları biraz dikenli anlayacağınız. 


Manşette benim asıl ilgimi çeken şey TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner'in de adının geçmesi. Daha önce zaman zaman CHP Genel Başkanlığı için de adını devamlı dile getirme çabası, özellikle iktidara yakın medya kuruluşlarınca görülmüştü. Ümit Boyner'in de bu anlamda herhangi bir çabası ya da isteğinin olmadığını biliyordum. 


Gün içinde manşeti bir tweet ile Ümit Boyner'e sordum; 


Ümit Boyner'den bana gelen cevabı da ilk buradan açıklamış olayım: "Ben defalarca politika yapmakla ilgilenmediğimi beyan ettim. Be temelsiz spekülasyonlara anlam veremiyorum."Düşündüğümden farklı bir açıklama gelmedi. TÜSİAD gibi önemli bir kuruluşun liderliğini yapan Boyner, bana göre iktidara olan eleştirileri ile de anlamlı bir muhalefet, sivil toplum kuruluşu olmanın gereğini layıkıyla yapmakta. Zaten dikkat ederseniz iktidar mensupları da Ümit Boyner'den ziyade TÜSİAD'ı geçmişiyle eleştirmektedir. 

Tam da bu noktada bir soru sormak istiyorum. 28 Şubat döneminde 5'li bir çete olduğundan bahisle Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TÜSİAD'ın hesap sorması gerektiğini ifade etmişti geçtiğimiz aylardan birinde. Bu 5'li çetenin iş dünyası ayağında mesela TOBB, DİSK, HAK-İŞ, TESK, TİSK gibi stk'lar var mıydı?  Vardı. Peki, Sn. Arınç niçin özellikle TÜSİAD'a dair bir tepki göstermektedir? Bu organizasyonun içinde olmamasına rağmen onlardan biri gibi göstermekle ne amaçlanıyor ben anlam veremedim. Mesela TOBB başı çekmiş; kimse neden Rifat Hisarciklioğlu'na çıkışmıyor da Ümit Boyner'e sertleşiyor? Bizim bilmediğimiz bir fark var ise açıklansa da bilsek. 


Not: Akşam gazetesinin Darbe Araştırma Komisyonu 5'li çeteyi dinledi haberi. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Twitter

Google+ Followers