8 Haziran 2011 Çarşamba

Siyasal iktidar cinsel iktidarı tetikler

Kasetlerle ilgili iddialar, kasetleri kimin sızdırdığı ve amacının ne olduğu hâlâ tartışılmaya devam ediliyor. Kasetlerin daha güçlü bir muhalefet yaratma amacı güttüğünü söyleyenler de var, bu skandalla partiye zarar verip AK Parti'yi çok daha büyük bir çoğunlukla Meclis'e taşımanın planlandığını söyleyenler de...

Aslında ne Türk ne de dünya siyaseti ilk kez bir seks skandalıyla karşı karşıya değil. Şimdiye kadar birçok siyasetçinin adı bu tarz skandallara karıştı.

Şöyle ki;

CHP eski lideri Baykal, internet yoluyla yayılan, kendisi ve bir kadın milletvekilinin içinde bulunduğu iddia edilen gizli kamera görüntüleri ile gündeme geldi. Baykal "Kaset değil, komplo" dedi ancak 10 Mayıs 2010'da genel başkanlık görevinden istifa etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yakın isimlerden CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi'nin yatak sahnelerinin olduğu kaset internet sitelerine düştü. Kasetin yayınlandığı sitede "Brütüslerin ihanet maceraları -1-" şeklinde anons yapıldı. Görüntülerin sonunda ise "Kendini nasıl hissediyorsun küçük brütüs? Hançerlenmek nasıl bir duygu" ifadesi yer aldı.

Bir diğer isim ise Kamer Genç; Genç, DYP milletvekiliyken bir dansöz ile oğlunun Ankara Oran Sitesi'ndeki evinden ayrı ayrı çıkarken gazetecilere yakalanmıştı. Flaşlar patlayınca ne yapacağını şaşıran genç kadın, arabasına binerek hızla olay yerinden uzaklaşmıştı. Ondan bir süre sonra evden çıkan Kamer Genç ise kendisini apartmanın girişinde karşılayan gazetecileri görünce, 'Çocuğumun evinde çiçekleri sulamaya geldim' demişti. : ) 2007 şeçimlerine bağımsız olarak TBMM'ye giren Tunceli milletvekili, 1 Haziran 2010 tarihinde eski partisi CHP'ye geri döndü.

MHP'li Bülent Didinmez, Metin Çobanoğlu, Recai Yıldırım ve İhsan Barutçu'nun ardından 20 Mayıs 2011 günü 6 yönetici daha onlara ait olduğu iddia edilen seks kasetleri nedeniyle istifa etti. Mehmet Ekici'ye ait olan kasetin internete sızdırılmasıyla beraber istifa eden 6 isimse Osman Çakır, Mehmet Ekici, Cihan Paçacı, Ümit Şafak, Mehmet Taytak ve Deniz Bölükbaşı oldu. Yöneticiler 12 Haziran seçimlerindeki milletvekili adaylıklarından da çekildi.

Dönemin İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, 1979 yılında şarkıcı Aynur Aydan'ın Beşiktaş'taki evine girerken, objektiflere yakalandı. Evli olan Hasan Fehmi Güneş, o dönemde 'Bakan düşüren kadın' olarak namlanan Aynur Aydan'la girdiği bu ilişkinin ortaya çıkması nedeniyle bakanlık görevinden istifa etti.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel 2001'de başkent kulislerinde adının bir aşk ilişkisine karıştığı yönündeki söylentilere, "Adı bir aşk ilişkisine karışan bakan benim. Evliliğim uzun süredir bitme aşamasında ve aylardan beri ayrı yaşıyorum. Bu benim özel hayatımdır. Kimseyi ilgilendirmez" diyerek cevap verdi. Ardından eşinden boşanarak kendisinden 20 yaş küçük olan ve Fransız büyükelçiliğinde çalışan Zeliha Sapmaz’la evlendi.

En meşhurlarından biri de Fransa’dan. Şimdi erkek bir bebek bekleyen çiftten Bruni'nin 'Victories de la Musique' ödüllü müzisyen Benjamin Biolay ile romantik bir ilişki yaşadığı, daha sonra da kendini reddedilmiş hisseden Sarkozy’nin teselliyi aynı zamanda karate şampiyonu da olan 40 yaşındaki Ekoloji Bakanı Chantal Jouanno’da bulduğu iddia edilmişti.

Hızlı çapkınımız ise tabi ki İtalya’dan. : ) Berlusconi defalarca karısını aldatırken yakalandı ve birçok skandala imza attı. Villasının havuzunda yarı çıplak dolaşan mankenler ve film yıldızlarıyla paparazzi kamerasına yakalanan İtalya Başbakanı hakkında reşit olmayan bir kızla para vererek ilişkiye girdiği için açılan bir dava da bulunuyor.

Bill Clinton, Oval Ofis’te Monica Lewinsky ile aşk yaşadı, önceleri iddiaları reddetse de sonradan ilişkisini itiraf etti.

Siyasete aşk skandallarının karışmasının tarihi Kleopatra’nın Sezar’ı aldatmasıyla başlamış olabilir. Kleopatra, Sezar’ı kendine âşık ettikten sonra Marcus Antonius ile aşk yaşayıp üç çocuk sahibi oldu. ABD’nin üçüncü başkanı Thomas Jefferson'ın hizmetçi kölesinden altı çocuğu olduğu ortaya çıktı. İngiltere'nin 16’ncı yüzyıldaki kralı 8. Henry tam altı kez evlendi. Tudors hanedanından olan 8. Henry'nin hayatı filmlere ve dizilere de konu oldu. Çariçe II. Katerina Rus Çarı Petro’nun torunu Peter ile evliyken yasak aşk yaşadı. İngiltere Başbakanı David Cameron'ın sağ kolu olarak bilinen Muhafazakâr Parti Milletvekili Mike Weatherley'nin eşinin hayat kadını olduğu ve 150 erkekle yattığı ortaya çıktı.

Anlaşılıyor ki, siyasal iktidar cinsel iktidarı da tetikliyor olmalı!

http://twitter.com/ZekaiKIRAN

**12 Punto için kaleme aldığım bu yazım daha önce http://www.12punto.com'da yayınlanmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Twitter