7 Temmuz 2009 Salı

FAHİŞ HARÇ ZAMMINA DUR DEYİN!

Dikkatlerinizden kaçmamıştır, bugün internet haber sitelerine ve sosyal ağlara düşen bir haber bizleri çok yakından ilgilendiriyor. Üniversite harçlarına 1. öğretimler için % 8 oranında, 2. öğretimler için % 100 - % 500 arası zam önerisi YÖK tarafından Bakanlar Kurulu'na sunuldu.
2009 -2010 akademik yılı ikinci öğretim için veteriner fakülteleri bin 976 TL'den 5 bin 276 TL'ye, teknik eğitim fakülteleri bin 62 TL'den bin 412 TL'ye, mühendislik, mimarlık, mühendislik ve teknoloji, mühendislik-mimarlık, mimarlık ve tasarım, inşaat, makine, maden, elektrik-elektronik, kimya metalurji, uçak ve uzay bilimleri, ziraat ve orman fakülteleri, bin 416 TL'den 2 bin 400 TL'ye; gemi inşaat ve deniz bilimleri bin 782 TL'den 2 bin 549 TL'ye, fen, fen-edebiyat(fen programı) fakülteleri bin 186 TL'den 2 bin 343 TL'ye, hukuk, iktisat, işletme, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri bin 70 TL'den 2 bin 160 TL'ye, dil, tarih ve coğrafya, ilahiyat, mesleki eğitim, sağlık eğitim, endüstriyel sanat eğitim, ticaret turizm, eğitim bilimleri ve edebiyat fakülteleri, 951 TL'den 2 bin 426 TL'ye, fen- edebiyat fakültesi (edebiyat ve sosyal program), iletişim bilimleri ve iletişim fakülteleri 891 TL'den bin 110 TL'ye çıkarıldı. Bu arada, tıbbi biyolojik bilimler ve fizik tedavi ve rehabilitasyon programları bin 976 TL'den bin 613 TL'ye düşürüldü.
İkinci öğretimde devlet konservatuvarı 3 bin 952 TL'den 6 bin 935 TL'ye, sivil havacılık yüksekokulu 3 bin 952 TL'den 5 bin 540'a, mesleki teknoloji tütün eksperliği ve ev ekonomisi yüksekokulları bin 781 TL'den 4 bin 430 TL'ye, bankacılık ve sigorta, uygulamalı bilimler, sağlık, endüstriyel sanatlar, takı teknolojisi ve tasarımı, beden eğitimi ve spor, spor bilimleri yüksekokulları ve ilahiyat meslek yüksekokullar bin 70 TL'den bin 227'ye, engelliler entegre yüksekokulu bin 782'den 8 bin 605 TL'ye, tapu kadastro, sağlık hizmetleri, turizm ve otelcilik, turizm işletmeciliği ve otelcilik, sivil havacılık, sosyal bilimler, teknik bilimler, uzaktan eğitim, su ürünleri meslek yüksekokulları ve adalet yüksekokulları 713 TL'den bin 940 TL'ye, denizcilik ve deniz işletmeciliği yönetimi yüksekokulları 891 TL'den bin 563 TL'ye çıkarıldı.
Görüldüğü üzere bu fahiş artışın altında öğrenciler ve aileler ezilecektir. YÖK'ün ne yapmaya çalıştığını anlama gerçekten çok güç! Bir çok ailenin mevcut ekonomik koşullarda ne sıkıntılar ve yokluklar içerisinde çocuklarını okutmaya çalıştığını bir çoğumuz yaşayarak, bir çoğumuz tanıklık ederek görüyoruz.
Sizlerden ricam bu duruma tepkisiz kalmamanız! Maaş zam oranlarında bu kadar bonkör davranmayan yetkili kurumlar açıkları öğrenci har(A)cından kapatmaya çalışıyor!
Devlet bize bu zammı yapamaz!
Bu kadar yüklü miktarların keyfe keder hazırlanan kararnameler uğruna cebinizden çıkmasına izin vermeyin! Zaten bir çok ailenin bu miktarları nasıl ödeyeceği de muammadır!
Yapmanız gereken başta YÖK yetkilileri olmak üzere Başbakanlık'a, Bakanlıklara, Medya Genel Yayın Yönetmenlerine ve eğitim içerikli köşe yazarlarına ve haksızlığa tahammülü olamayanlara e-posta ve telofon yolu ile tepkilerinizi dile getirmek!

3 yorum:

  1. Önce "Yuh" diyorum. Bu kriz döneminde yapılır mı bu? Alın AKePeniz neler yapıyor görün....

    YanıtlaSil
  2. vıcdansızlar ya.şimdikte ogrencılerı soymaya basladılar....yuh yanı yuh..

    YanıtlaSil
  3. valal bence devlet okullarını özelleştirmek falan istiyorlar.. bu ne ya zaten kıt kanat geçiniyoruz burda bir şey yapmak istiyorsa öğrenciler için evler yapsn konutlar falan uygun kiradan versin yani ne biliym mantıklı şeyler yap ya götümgen akp

    YanıtlaSil

Twitter

Google+ Followers