16 Temmuz 2009 Perşembe

Değişim Şart!

Ankara kulisleri Anadolu'da esen rüzgarı konuşuyor. Bu sefer Ankara'da, farklı hesaplar üzerine kurgulu siyaset değil halk hareketinin yansımaları söz konusu. Siyaset hareketleniyor. Hem sağda hem solda. Bir taraftan ANAP-DP birleşmesi, bir taraftan Abdüllatif Şener ve Türkiye Partisi ve de son günlerin en çok konuşulan ismi Mustafa Sarıgül.
Abdüllatif Şener'in çıkışı oldukça sönük oldu. Yeni partinin açıklanması sürekli ertelendi, parti logosunun bir derneğin logosu ile benzerliği ve karar alma sürecinin yavaşlığı bebeğin ölü doğmasına sebep oldu. 2007'den beri kuruluşu bekleyen heyecanlı, kararsız kitlenin gecikmeyi affetmediği ve rotayı başka yönlere kırdığını yapılan anketler oldukça net ortaya koyuyor.
ANAP-DP birleşmesi ise bir başka sıcak gündem. Her ne kadar ANAP tabanı DP'ye katılmaya sıcak bakmasa da bu birleşmenin olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Hüsamettin Cindoruk'un birleştirme misyonunu tamamlayıp partiyi genç ve tanınan bir isime bırakması da söz konusu. Partinin ağabeylerinin destek vereceği bu ismin kim olacağı merak konusu. İsmi geçenler arasında ise ATO Başkanı Sinan Aygün, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da var. Bakalım yeni süreç bu cephede ne gibi değişiklikler yapacak.
"Siyasetin itibar yorgunlarını daha fazla yormayacağız." diyerek dikkatleri üzerine çeken ve son günlerde her cephede en çok konuşulan isim ise Mustafa Sarıgül. Şişli Belediye Başkanı Sarıgül, geçtiğimiz hafta sürpriz bir kararla DSP'den 21 meclis üyesi ile birlikte istifa etti. Değişim istiyorsak bunu sıfırdan yapılanarak gençleri yanına alarak gerçekleştireceğini söyleyen Mustafa Sarıgül, Türkiye Değişim Hareketi adıyla ilk mitingini de Kastamonu'nun Daday ilçesinde gerçekleştirdi.
Son yapılan kamuoyu yoklamaları da Sarıgül'ün mevcut isimler arasında en çok desteğe sahip lider olduğunu gösteriyor. Mustafa Sarıgül, halkla iç içe ve özgüveni tam bir siyasetçi profili çiziyor. Kendisini bugüne kadar özellikle bazı kesimlerin kabullenemediğini söylese de son gelişmeler onların da fikirlerinin değişmesine neden oldu. Benim de onun en çok sevdiğim yanı etrafındaki insanların akıllarını çok iyi kullanabilmesi ve gençlerden azami düzeyde faydalanabilmesi. Bu özelliği ile Şişli'de bir çok orijinal fikiri hayata geçirdi medyada kendisine genişçe yer buldu.
Türkiye Değişim Hareketi iyi bir strateji ve kadro ile iktidarın anahtarını Ak Parti'den alabilir. Bu mümkün. Değişim ihtiyacı halkta hergün artmakta. Türkiye siyasetine yeni bir yüz değil, yeni bir anlayış gerekiyor. Taşıma ideolojiler, portatif düşünceler, sentetik akımlar ile siyasetin dilini değiştirmek mümkün olamaz. Bu şekilde birşeyleri değiştirebileceğini düşünenlerin yaşayacağı hayal kırıklığı büyük olacaktır. Mustafa Sarıgül, bunu başarabilme kapasitesine sahip olduğunu hissettiriyor. Tabi bunu hissettirmekle kalmayıp uygulamaya da geçmesi gerekiyor.
Genç ve parlak beyinleri etrafında toplaması gerekiyor. Geleceğin Adnan Kahveci'si olarak lanse edilen Faik Tunay'ı yanına çekmesi ve uyumlu çalışma sergilemesi önemli bir gösterge. Bunun yanında manifestosu net ve sorunlara çözüm odaklı olmalı. Şu ana kadar ki gidişatı AK Parti'yi kendi silahları ile vuracağı yönünde. Mustafa Sarıgül, Şişli'de yaptığı çalışmlar ile din, dil, ırk, mezhep farkı gözetmeden parti rozetini bir kenara koyarak hizmet etmesi ile ünlendi, güven kazandı. Bu anlayışı Türkiye'ye de taşıyabilirse sosyal demokratların iktidar olmaması için hiçbir sebep yok. Şu ana kadar ki TDH yapılanması iyi incelenirse her kesimden insanı içinden barındırıyor. Zaten bir siyasi yapının kimleri hedeflediğini en iyi teşkilatından anlarsınız. Laf olsun diye kimse bir yerde beklemez.
Sinyaller güçlü! Şimdi sıra Mustafa Sarıgül'ün tutkal vazifesi görüp liderliğini sergilemesinde. Ak Parti'nin elinden iktidarı alma ihtimali en yüksek aday Mustafa Sarıgül. 'Siyasetin itibar yorgunlarını' yanına almayacağını ve gençlerle birlikte hareket ettiğini söyleyen Sarıgül, bakalım Başbakanlık yolunda hünerlerini sergileyip iktidarı alabilecek mi Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Twitter

Google+ Followers